Tackley Horse Show

Schedule & Results

Download the 2017 schedule and entry form

Download the 2017 dressage times

Last year’s show

The following documents from the 2016 show are available in PDF format:

Jumping Absolute Novice

  1. 1 Lucy Price (Cobweb Casper)
  2. 2 Lillie Evans (Thunder)
  3. 3 Kate Ferrier (Colin the Cob)
  4. 4 Mimi Price (Moon Fairy)
  5. 5 Eugina Barker (Surprise)
  6. 6 Anastasia Johnston (Rosie)

Jumping Intermediate – 14.2 and Under

  1. 1 Clara Petrillo (Merlin)
  2. 2 Saskia Mohan (Tiperonic)
  3. 3 Honor Devas (Benson)
  4. 4 Lucie Oakey (Mr Robuck)
  5. 5 Frankie Fox (Robbie)
  6. 6 Chessey McPherson (Bally Don King)

Jumping Intermediate – 14.3 and Over

  1. 1 Ellie Bate (Sammy)
  2. 2 Sarah Higgs (Uncle Lionel)
  3. 3 Kelly Grove (Bambi)
  4. 4 Nicki Averill (Carnival Life)
  5. 5 Holly Gannon (Indie)
  6. 6 Sally Browne (Keeva)

Jumping Table A Rules

  1. 1 Lucie Oakey (Mr Robuck)
  2. 2 Saskia Mohan (Tiperonic)
  3. 3 Mia McPeake (Cai)
  4. 4 Kelly Grove (Bambi)
  5. 5 Sarah Higgs (Uncle Lionel)
  6. 6 Nicki Averill (Carnival Life)

Jumping Open – 2'9" Feet

  1. 1 Ellie Bate (Sammy)
  2. 2 Saskia Mohan (Tiperonic)
  3. 3 Mia McPeake (Cai)
  4. 4 Eugina Barker (Georgie)
  5. 5 Imogen Lane (Play Boy)
  6. 6 Lucie Oakey (Mr Robuck)

Mini Jumping Assisted

  1. 1 Emily Emanuel (Peter Pan)
  2. 2 Esme Combe (Macus)
  3. 3 Kian Hardy (Calypso)
  4. 4 Evie Heyles (Fudge)
  5. 5 Cleodie Sherriff (Ollie)
  6. 6 Madison Payne (Peloryn O’Hael)

Mini Jumping Unassisted

  1. 1 Isabelle Hills (Jam)
  2. 2 Keeley North (Conker)
  3. 3 Lucas Johnston (Patrick)
  4. 4 Esme Combe (Macus)
  5. 5 Tilly Gidney (Bumble Bee)
  6. 6 Lucy Willmott (Saxon)

Hoof & Foot

  1. 1 Tilly Gidney (Bumble Bee)
  2. 2 Keeley North (Conker)
  3. 3 Isabelle Hills (Jam)
  4. 4 Holly Dunn (Inka)
  5. 5 Esme Combe (Macus)
  6. 6 Mimi Price (Moon Fairy)

Novice Rider – 12 Years and Over

  1. 1 Laila Chok (Pye)
  2. 2 Sophie Taylor (Molly)
  3. 3 Katy Jackson (Rio)
  4. 4 Isabelle Hills (Jam)

Pairs Relay

  1. 1 Lucy Price (Cobweb Casper) and Saskia Mohan (Tiperonic)
  2. 2 Lucie Oakey (Mr Robuck) and Sadie Lloyd (Robuck)
  3. 3 Tilly Gaffney (Tigger) and Katy Jackson (Rio)
  4. 4 Catherine Triton (Cindy) and Rebekah Richens (Barbie)

Novice Showing – 14.2 and Under

  1. 1 Courtney Bateman (Come What Mai)
  2. 2 Mimi Price (Moon Fairy)
  3. 3 Roz Shaw-Smith (Glewyn Royal Rosebud)
  4. 4 Emily Caunter (Moonfarm Lightning McQueen)

Novice Showing – 14.3 and Over

  1. 1 Abi Wood (Danny)
  2. 2 Maria Roberts (Ellerbeck Delta Lady)
  3. 3 Rebecca Mudd (Jazz)
  4. 4 Tracy Light (Brody)
  5. 5 Beth Russell (Sandeduro)

Ridden Hunter Pony – 14.2 and Under

  1. 1 Mimi Price (Moon Fairy)
  2. 2 Emily Caunter (Moonfarm Lightning McQueen)
  3. 3 Abbie Collier (Tilly)

Ridden Hunter – 14.3 and Over

  1. 1 Kylie Priddy-Smith (Texas)
  2. 2 Abi Wood (Danny)
  3. 3 Victoria Merriman (Scoresby)
  4. 4 Sarah Riley (Tickham)
  5. 5 Lisa Lane (Hazever Just-a-Wisper)
  6. 6 Naomi Collier (Harry)

Side Saddle

  1. 1 Louisa Harvey (Bart)
  2. 2 Kimberley Nash (Dave)

Working Hunter Ponies

  1. 1 Eugena Barker (Georgie)
  2. 2 Chessy McPherson (Bally Dun King)
  3. 3 Eugena Barker (Joey)
  4. 4 Sophie Taylor (Drummer)
  5. 5 Honor Devas (Banson)

Working Hunters

  1. 1 Kylie Priddy-Smith (Texas)
  2. 2 Christia Reynolds (Foreign Classic)
  3. 3 Bea Bathe (Bear)
  4. 4 Sarah Higgs (Uncle Lionel)
  5. 5 Lisa Lane (Hazever Just-a-Wisper)
  6. 6 Sarah Pearce (Blue)

Best Child Handler

  1. 1 Imogen Walker (Jago)
  2. 2 Faith Disney (Sam)
  3. 3 Honey Hopes (Boris)
  4. 4 Hattie Hawfrey Coombs (T.Pot)

Cutest Pair

  1. 1 Oscar Holloway (Dinky)
  2. 2 Imogen Brace (Billy)
  3. 3 Minnie Brookes (Bertie)
  4. 4 Maisie Tarry (Gem)

Prettiest Mare

  1. 1 Ruby Dursden (Lacy)
  2. 2 Victoria Emanuel (Cookie Crumble)
  3. 3 Chloe Brooks (Paprika)
  4. 4 Millie Burden (Holly)
  5. 5 Maisie Tarry (Gem)

Apologies for not having the results of the following:

  1. Handsomest Gelding, Best Tail, Fancy Dress and The Gymkhana Games

Best Condition In Hand

  1. 1 Lisa Lane (Hazever Just-a-Wisper)
  2. 2 Jessica Stone (Daisy Fleur)
  3. 3 Shannon Lane (Caebryn Alfons)
  4. 4 Robert Seymour (Woodleigh Myrtle)
  5. 5 Marisa Chapman (Molushill Magician)
  6. 6 Sid Fairweather (Pat the Pony)

Young Stock In Hand

  1. 1 Laura Sullivan (Bloxham Bodies Honey)
  2. 2 Robert Seymour (Woodleigh Myrtle)
  3. 3 Deborah Reynolds (Percy)
  4. 4 Carly Fenick (Wolken Emily)

Shetlands

  1. 1 Jade Clarke (Lolly Pop)
  2. 2 Sarah Cotton (Chasend Monach of the Glen)
  3. 3 Deborah Reynolds (Bella)
  4. 4 Imogen Clark (Dinky)
  5. 5 Sarah Cotton (Hookerswell Digger)
  6. 6 Sharon Godfrey (Peony)

Coloured Horses & Ponies In Hand

  1. 1 T Pickford (Gay Lord)
  2. 2 Jessica Stone (Daisy Fleur)
  3. 3 Sarah Cotton (Chasend Monach of the Glen)
  4. 4 Isobel Mora (Sir Buster Cob)
  5. 5 Tracy Jones (Queen of Diamonds Beauty)
  6. 6 Sid Fairweather (Pat the Pony)

Veterans

  1. 1 Corrie Lytollis (Maestro)
  2. 2 Sadie Lloyd (Robbie)
  3. 3 Kendall Dickenson (Woody)

Best Over 25

  1. Louisa Harvey (Bart)

In Hand Championship

  1. Corrie Lytollis (Maestro)

Best Turned Out

  1. 1 Nancy Cameron (Silver)
  2. 2 Ed Squibb-Williams (Brian)
  3. 3 Ruby Davey (Amar Charmer)
  4. 4 Frankie Fox (Rookie)
  5. 5 Sadie Lloyd (Robbie)
  6. 6 Chloe Fox (Fluffy)

Leading Rein

  1. 1 Chloe Fox (Fluffy)
  2. 2 Maisy Butcher (Stoke Song)
  3. 3 Ed Squibb-Williams (Brian)
  4. 4 Evie Hayles (Fudge)
  5. 5 Imogen Tait Aldridge (Connor)
  6. 6 Annabel Ridgeway (Echo)

Best Pony – 14.2 and Under

  1. 1 Sophie Payne (Peloryn O’Hael)
  2. 2 Amelia Sheldon (Flyby)
  3. 3 Lara Gascoyne (Mountain Kaie)
  4. 4 Nancy Cameron (Silver)
  5. 5 Sadie Lloyd (Robbie)
  6. 6 Imogen Tait Aldridge (Connor)

Small Pony Championship

  1. Chloe Fox (Fluffy)

Ridden Cob

  1. 1 Sally Ann Barton (Childrey Take That)
  2. 2 Tracy Light (Brody)
  3. 3 Susannah Parden (Sweetie Aldea Boy)
  4. 4 Corlie Lytollis (Maestro)
  5. 5 Nicole Cummings (Patch)
  6. 6 Maria Roberts (Ellerbeck Delta Lady)

Coloureds

  1. 1 Sally Ann Barton (Childrey Take That)
  2. 2 Suzie Horrocks (Maggie Moon)
  3. 3 Kate Campbell (Glenn)
  4. 4 Jane Pollard (Haytime Hoolie)
  5. 5 Stephanie Savage (Two Tone William)
  6. 6 Nicole Cummings (Patch)

Best Riding Horse

  1. 1 Ella Miall (Grago)
  2. 2 Andrea Owen (Colstar)
  3. 3 Beth Russell (Sycophantic)
  4. 4 Rebecca Mudd (Jazz)
  5. 5 Naomi Collier (Lennie)
  6. 6 Stephanie Savage (Two Tone William)

Ridden Mountain and Moorland

  1. 1 Sue Deakin (Tyan Ma Pady)
  2. 2 Eugina Barker (Surprise)
  3. 3 Faith Disney (Sam)

Best Main and Tail

  1. Faith Disney (Sam)

Ridden Showing Championship

  1. Sally Ann Barton (Childrey Take That)
Two ladies on horses standing still.
Facebook Instagram

Our generous sponsors include